November 15, 2006

History of San Leandro City Council and Mayors

The first municipal election for the Board of Trustees of the Town of San Leandro was held in May 1872 and its first resignation came less than a month later. At that time, elections were held every year and the Board of Trustees consisted of five members who elected one of the members as Board President.

Familiar names like J.A. Estudillo, and Talcut P. Cary (who donated the land for the public library) were elected before 1892, when San Leandro began holding elections once every four years in April. C.L. Best was elected in 1904 and Allen E. Pelton was elected in 1916.

In 1927, the titles were changed from Board of Trustees to City Council and the Board President became the Mayor of the City.

In 1940, Helen L.C. Lawrence was elected to the City Council and in May 1941, she became the first Portuguese Mayor of a city in the United States.

Jack Maltester was first elected to the City Council in 1956 and became Mayor in 1958. In 1962, Maltester became the first Mayor elected directly by the residents of San Leandro instead of the City Council. Mario Polvorosa was appointed to the City Council in 1965. Maltester was re-elected in 1966, 1970, and 1974. Maltester was forced to leave office after term limits were enacted and he had served as Mayor for 20 years.

Former City Councilmembers have gone on to serve on the San Leandro School Board (Linda Perry), the San Leandro Personnel Relations Board (William Jardin and Kent Myers), San Leandro Mayor (Ellen Corbett, John Faria, Shelia Young, and Tony Santos), Oro Loma Sanitary District (Howard Kerr), California State Assembly (Johan Klehs and Ellen Corbett), and California State Senate (Ellen Corbett).

Below is a complete history of the City Council/Board of Trustees for the City/Town of San Leandro from 1872 to present:

BOARD OF TRUSTEES OF THE TOWN OF SAN LEANDRO
CHARTERED MARCH 21, 1872

Key
* Signifies person was ELECTED to office
+ Signifies person was APPOINTED to office to fill a vacancy between elections

May 13, 1872 – 1st General Municipal Election
* Ammerman, Isaac A. – 1st President elected by the Board
* Collingridge, Joseph
* Covell, A.T.
* Hazelhurst, William
* Huff, S.

Resigned
William Hazelhurst – June 10, 1872

Replaced
+ W.T. Thrasher – June 10, 1872 - replaced Hazelhurst


May 5, 1873 – 2nd General Municipal Election
* Baldwin, Alex
* Collingridge, Joseph – 2nd President elected by the Board
* Covell, A.T.
* LaGrange, M.C.
* Payne, George H.


May 4, 1874 – 3rd General Municipal Election
* Covell, A.T.
* Demont, Joseph – 3rd President elected by the Board
* LaGrange, M.C.
* Price, Jacob
* Reid, William W.


May 3, 1875 – 4th General Municipal Election
* Baldwin, Alex
* Covell, A.T. – 4th President elected by the Board
* Demont, Joseph
* Estudillo, J.A.
Smith, George – tie vote with S. Huff, installed but defeated in run-off election

Run-Off election
* S. Huff – May 29, 1875 - defeated George Smith in run-off election

Resigned
A.T. Covell – September 8, 1875

5th President elected by the Board
Joseph Demont – October 4, 1875

Resigned
Alex Baldwin – March 6, 1876

Replaced
+ William W. Reid – March 20, 1876 - replaced Covell


May 1, 1876 – 5th General Municipal Election
* Demont, Joseph – elected President by the Board
* Estudillo, J.A.
* Huff, S.
* LaGrange, M.C.
* Reid, William W.


May 7, 1877 – 6th General Municipal Election
* Demont, Joseph – elected President by the Board
* Estudillo, J.A.
* Huff, S.
* LaGrange, M.C.
* Reid, William W.


May 6, 1878 – 7th General Municipal Election
* Christie, O.H. – 6th President elected by the Board
* McIntyre, R.
* Meyer, Fred
* Powell, H.C.
* Stone, T.N.

May 5, 1879 – 8th General Municipal Election
* Christie, O.H. – elected President by the Board
* Dasher, Samuel
* Knowles, J.S., Sr.
* Morehouse, L.C.
* Smith, George


May 3, 1880 – 9th General Municipal Election
* Cary, Talcut P.
* Crane, H.F. – 7th President elected by the Board
* Knowles, J.S., Sr.
* Morehouse, L.C.
* Parker, R.


May 2, 1881 – 10th General Municipal Election
* Cary, Talcut P.
* Crane, H.F. – elected President by the Board
* Knowles, J.S., Sr.
* Quinn, J.E.
vacancy because of tie vote

Run-Off election
* Robert Parker – May 21, 1881 - won run-off election

Discharged
Robert Parker – September 20, 1881 - moved from Town and was discharged

Replacement
+ S. Huff – September 20, 1881 - replaced Parker

Deceased
J.S. Knowles, Sr. – November 15, 1881 - passed away

Replacement
+ O.H. Christie – December 5, 1881 - replaced Knowles


May 1, 1882 – 11th General Municipal Election
* Cary, Talcut P.
* Christie, O.H. – 8th President elected by the Board
* Dickenson, F.S.
* Kirkman, E. – elected but declined to serve
* Matz, Henry

Replacement
+ Thomas Goodman – May 15, 1882 - replaced Kirkman

Discharged
O.H. Christie – August 7, 1882 - moved from Town and was discharged

Replacement
+ M.L. Rawson – August 7, 1882 - replaced Christie

Elected
Talcut P. Cary – August 7, 1882 - 9th President elected by the Board

Discharged
Henry Matz – January 8, 1883 - moved from Town and was discharged

Replacement
+ Ira H. Bradshaw – February 5, 1883 - replaced Matz


May 7, 1883 – 12th General Municipal Election
* Crane, H.F.
* Eber, H.F.
* Goodman, Thomas
* Huff, S.
* Rawson, M.L. – 10th President elected by the Board

Resigned
S.Huff – November 12, 1883

Replacement
+ H.C. Powell – November 12, 1883 - replaced Huff


May 3, 1884 – 13th General Municipal Election
* Conner, F.C.
* Crane, H.F.
* Goodman, Thomas
* Powell, H.C. – 11th President elected by the Board
* Reid, William W.

May 4, 1885 – 14th General Municipal Election
* Collins, A.J.
* Garcia, M.J.
* Goodman, Thomas
* Knowles, J.S.
* Rawson, M.L. – 12th President elected by the Board


May 3, 1886 – 15th General Municipal Election
* Collins, A.J.
* Garcia, M.J.
* Goodman, Thomas – 13th President elected by the Board
* Hansen, N.L.
* Reid, William W.

Resigned
William W. Reid – March 7, 1887

Replacement
+ David Ury – March 7, 1887 – replaced Reid


May 2, 1887 – 16th General Municipal Election
* Bryant, F.
* Eber, H.F.
* Gallet, J.A.
* Rawson, M.L. – 14th President elected by the Board
vacancy because of a tie vote

Run-Off election
M.J. Garcia – May 23, 1887 - won run-off election

Elected
J.A. Gallet – November 7, 1887 - 15th President elected by the Board

Resigned
M.L. Rawson – November 7, 1887

Replacement
+ J.M.C. Platt – November 7, 1887 - replaced Rawson


May 7, 1888 – 17th General Municipal Election
* Bryant, Fred – 16th President elected by the Board
* Downie, George
* Peters, W.S.
* Price, J.
* Quinn, J.E.

Resigned
J. Price – December 17, 1888

Replacement
+ L.C. Morehouse – December 17, 1888 - replaced Price


May 6, 1889 – 18th General Municipal Election
* Cary, A.B.
* Estudillo, J.M.
* Garcia, M.J.
* Gray, B.D. – 17th President Elected by the Board
* Hawes, B.C.


May 5, 1890 – 19th General Municipal Election
* Cary, A.B.
* Eber, H.F.
* Estudillo, J.M.
* Gray, B.D. – reelected President by the Board
* Hawes, B.C.


May 4, 1891 – 20th General Municipal Election
* Bryant, Fred – 18th President elected by the Board
* Gray, B.D.
* Rideout, C.Q.
* Sturtevant, N.G.
vacancy because of a tie vote

Run-Off election
* W.H. Gray – May 16, 1891 - won run-off election


May 2, 1892 – 21st General Municipal Election
* Eber, H.F. – 19th President elected by the Board
* Goodman, Thomas
* Hansen, N.L.
* Quinn, J.E.
* Sturtevant, N.G.

November 8, 1892
Special Charter amendment election changed Town to CITY OF SAN LEANDRO and placed City election requirements under the General Laws of the State of California. Elections hereafter held every even-numbered year in April and the terms of office are four (4) years.


December 23, 1892 – 22nd General Municipal Election – all terms to April 1894
* Dawborn, C.A.
* Eber, H.F. – reelected President by the Board
* Estudillo, J.M.
* Goodman, Thomas
* Hansen, N.L.


April 9, 1894 – 23rd General Municipal Election
* Bettencourt, M. (4 year term by lot)
* Bilger, F.W. (2 year term by lot)
* Cary, Talcut P. (4 year term by lot)
* Eber, H.F. (2 year term by lot)
* Gray, B.D. – 20th President elected by the Board (2 year term by lot)

Resigned
F.W. Bilger – January 7, 1895

Replacement
+ George Downie – January 7, 1895 - replaced Bilger


April 15, 1896 – 24th General Municipal Election
Bettencourt, M.
Cary, Talcut P.
* Downie, George
* Eber, H.F.
* Gray, B.D. – reelected President by the Board


April 11, 1898 – 25th General Municipal Election
* Cary, A.B.
Downie, George
Eber, H.F.
* Gallet, J.A.
Gray, B.D. – reelected President by the Board


April 9, 1900 – 26th General Municipal Election
Cary, A.B.
* Eber, H.F.
Gallet, J.A. – 21st President elected by the Board
* Quinn, J.E.
* Ritter, M.V.

Resigned
M.V. Ritter – October 21, 1901

Replacement
+ John F. Hopper – October 25, 1901 - replaced Ritter


April 14, 1902 – 27th General Municipal Election
* Barbeiro, J.I.
Eber, H.F. – 22nd President elected by the Board
* Hopper, John F.
* Lynch, O.J.
Quinn, J.E.


April 11, 1904 – 28th General Municipal Election
Barbeiro, J.I.
* Best, C.L.
* Gill, John J.
* Hoerst, Ed
Lynch, O.J. – 23rd President elected by the Board


April 9, 1906 – 29th General Municipal Election
Best, C.L.
* Eber, F. Budd
Gill, John J. – 24th President elected by the Board
Hoerst, Ed
* Santana, John M.


April 13, 1908 – 30th General Municipal Election
Eber, F. Budd
* Gill, John J. – reelected Chairman by the Board (title changed to Chairman)
* Rideout, C.Q.
Santana, J.M.
* Toffelmier, L.J.

Resigned
C.Q. Rideout – September 14, 1909

Replacement
+ F.C. Stoakes – September 20, 1909 - replaced Rideout


April 12, 1910 – 31st General Municipal Election
* Andrade, M.J.
* Coleman, C.L.
Gill, John J. – reelected Chairman by the Board
* Schmidt, Fred
Toffelmier, L.


April 8, 1912 – 32nd General Municipal Election
Andrade, M.J.
Coleman, C.L.
* Gill, John J. – reelected Chairman by the Board
* Rogers, M.S.
* Schmidt, W.F.


April 8, 1914 – 33rd General Municipal Election
Gill, John J. – reelected Chairman by the Board
* Reichsroth, H.L.
Rogers, M.S.
Schmidt, W.F.
* Sehorn, W.A.

Resigned
W.F. Schmidt – August 31, 1915
W.A. Sehorn – August 31, 1915

Replacement
+ J.A. Gallet – August 31, 1915 - replaced Schmidt
1 vacancy existing (Sehorn)

Resigned
M.S. Rogers – September 2, 1915
Replacement
+ A.L. Rogers – September 2, 1915 - replaced Sehorn
1 vacancy existing (M.S. Rogers)

Resigned
John J. Gill – September 13, 1915

Replacement
+ John J. Gill – September 20, 1915 - replaced himself

Elected
J.A. Gallet – September 20, 1915 - 25th Chairman elected by the Board

Resigned
H.L. Reichsroth – October 12, 1915

Elected
John J.Gill – October 18, 1915 - 26th Chairman elected by the Board
2 vacancies existing (M.S. Rogers and Reichsroth)

Replacement
+ F. B. Granger – November 1, 1915 - replaced M.S. Rogers
1 vacancy existing (Reichsroth)


April 12, 1916 – 34th General Municipal Election
* Geisenhofer, Michael (4 year term)
* Granger, Farley B. (4 year term)
* Pelton, Allen E. – 27th Chairman elected by the Board (2 year term)
* Rideout, Charles, Q. (4 year term)
* Rodrigues, M.P. (2 year term)


April 8, 1918 – 35th General Municipal Election
Geisenhofer, Michael
Granger, Farley B.
* Pelton, Allen E. – reelected Chairman by the Board
Rideout, Charles Q.
* Toffelmier, L.J.


April 12, 1920 – 36th General Municipal Election
* Dalziel, Mrs. S.A.
* Granger, Farley B.
Pelton, Allen E. – reelected Chairman by the Board
* Reichsroth, H.L.
Toffelmier, L.J.

April 10, 1922 – 37th General Municipal Election
Dalziel, Mrs. S.A.
* Duck, Edwin
Granger, Farley B.
* Pelton, Allen E. – reelected Chairman by the Board
Reichsroth, H.L.

April 7, 1924 – 38th General Municipal Election
* Bronstein, Howard
* Davies, W.O.
Duck, Edwin – 28th Chairman elected by the Board
Pelton, Allen E.
* Reid, F.J.

Resigned
Allen E. Pelton, – April 17, 1924 - resigned effective April 21, 1924

Replacement
+ L.H. Bill – May 5, 1924 - replaced Pelton

Resigned
W.O. Davies – January 4, 1926

Replacement
+ Chester A. Gossett – January 4, 1926 - replaced Davies


April 12, 1926 – 39th General Municipal Election
Bronstein, Howard
* Hall, George, W.
* Landis, Herbert L.
Reid, F.J.
* Theyson, August C. – 29th Chairman elected by the Board

Resigned
Howard Bronstein – April 19, 1926
F.J. Reid – April 19, 1926

Replacement
+ Oscar F. Chichester – April 27, 1926 - replaced Bronstein
+ Andrew Miller – April 27, 1926 - replaced Reid

Resigned
August C. Theyson – September 7, 1926

Replacement
+ J. Dalziel – September 7, 1926 - replaced Theyson

Elected
Herbert L. Landis – September 7, 1926 - 30th Chairman elected by the Board

Resigned
Oscar F. Chichester – June 20, 1927

Replacement
A.P. Brown – July 11, 1927 - replaced Chichester


August 1, 1927
Titles changed from Board of Trustees to CITY COUNCIL and from Chairman of the Board of Trustees to MAYOR of the City. Mayor still chosen by members of the City Council from among their numbers.

Resigned
J. Dalziel – October 3, 1927

Replacement
+ William Richardson – October 17, 1927 - replaced Dalziel


April 9, 1928 – 40th General Municipal Election
* DeCou, Jerry W. – 31st Mayor elected by the City Council
* Gill, John J.
Hall, George W.
Landis, Herbert L.
* Miller, Andrew


April 13, 1930 – 41st General Municipal Election
DeCou, Jerry W. – reelected Mayor by City Council
Gill, John, J.
* Kientz, Edward B.
* Landis, Herbert L.
Miller, Andrew


August 31, 1931 – Special Election to Recall all Members of the City Council
* DeCou, Jerry W. – reelected Mayor by City Council
* Kientz, Edward B.
* Landis, Herbert L.
* Lee, W.B.
* Nashman, Albert

Recalled
John J. Gill
Andrew Miller

NOTE: This recall election resulted from an order by certain members of the City Council to have the activities of Marshall Joseph F. Peralta investigated.

Resigned
W.B. Lee – October 21, 1931

Replacement
+ Roland Esteves – November 4, 1931 - replaced Lee


April 11, 1932 – 42nd General Municipal Election
* Derry, Earl
* Holshauser, William
Kientz, Edward B.
Landis, Herbert L.
* Weldon, George – 32nd Mayor elected by the City Council


April 9, 1934 – 43rd General Municipal Election
* Billings, R.L.
Derry, Earl – 33rd Mayor elected by the City Council
Holshauser, William
* Thomas, A.B.
Weldon, George

Resigned
William Holshauser – October 7, 1935

Replacement
+ C.L. Orendorff – October 7, 1935 - replaced Holshauser

Resigned
George Weldon – November 4, 1935

Replacement
+ Helen L.C. Lawrence – December 2, 1935 - replaced Weldon

April 13, 1936 – 44th General Municipal Election
Billings, Raymond L. – 34th Mayor elected by the City Council
* Derry, Earl
* Groves, James F.
* Lawrence, Helen L.C.
Thomas, A.B.

Resigned
Raymond L. Billings – May 3, 1937 - resigned to accept appointment as City Manager

Replacement
+ C.L. Orendorff, – May 3, 1937 - replaced Billings

Elected
Earl Derry – May 3, 1937 - 35th Mayor elected by the City Council


April 11, 1938 – 45th General Municipal Election
Derry, Earl – reelected Mayor by the City Council
Groves, James F.
Lawrence, Helen L.C.
* Orendorff, C.L.
* Thomas, A.B.


April 8, 1940 – 46th General Municipal Election
* DuTiel, Mark – 36th Mayor elected by the City Council
* Groves, James F.
* Lawrence, Helen L.C.
Orendorff, C.L.
Thomas, A.B.

Resigned
Mark DuTiel – May 21, 1941

Elected
Helen L.C. Lawrence, – May 21, 1941 - 37th Mayor appointed by the City Council
1 vacancy existing

Replacement
+ Edwin L. Smith – June 2, 1941 - replaced DuTiel


April 14, 1942 – 47th General Municipal Election
* Dalton, Phil
Groves, James F.
* Knick, Thomas O.
Lawrence, Helen L.C. – reappointed Mayor by City Council
* Thomas, A.B.


April 11, 1944 – 48th General Municipal Election
* Groves, James F.
Knick, Thomas O. – 38th Mayor appointed by the City Council
* Lawrence, Helen L.C.
* Magnat, Ernest P.
Thomas, A.B.


April 9, 1946 – 49th General Municipal Election
Groves, James F.
* Knick, Thomas O. – reelected Mayor by City Council
Lawrence, Helen L.C.
Magnat, Ernest P.
* Musson, Richard H.

Resigned
James F. Groves – November 17, 1947

Replacement
+ William Swift – November 17, 1947 - replaced Groves

Resigned
Helen L.C. Lawrence – January 5, 1948

Replacement
+ Jack D. Maltester – January 5, 1948 - replaced Lawrence


April 13, 1948 – 50th General Municipal Election
* Bellini, Joseph O. – 39th Mayor elected by the City Council
* Dunnigan, Halsey E.
Knick, Thomas O.
Musson, Richard H.
* Seeley, Leonard – elected Vice Mayor by the City Council

December 16, 1949
Special Charter Amendment Election changed size of the City Council from five (5) members to seven (7) members.

Resigned
Joseph O. Bellini – December 19, 1949 - resigned from position of Mayor, not from City Council

Appointed
+ Kenneth A. Burge – December 19, 1949 - 6th member of City Council per Charter Amendment
+ William E. Dunning – December 19, 1949 - 7th member of City Council per Charter Amendment

Elected
Halsey E. Dunnigan – December 19, 1949 - elected Vice Mayor by City Council
Leonard Seeley – December 19, 1949 - 40th Mayor elected to City Council


April 4, 1950 – 51st General Municipal Election
Bellini, Jospeh O.
* Cannizzaro, Antone
Dunnigan, Halsey E. – reelected Vice Mayor by City Council
* Knick, Thomas O.
* Musson, Richard H.
Seeley, Leonard
* Swift, William – 41st Mayor elected by the City Council

Resigned
William Swift – April 16, 1951 - resigned from position of Mayor, not from City Council

Elected
Halsey E. Dunnigan – May 7, 1951 - reelected Vice Mayor by City Council
Thomas O. Knick – May 7, 1951 - 42nd Mayor elected by the City Council


April 8, 1952 – 52nd General Municipal Election
* Bellini, Joseph O.
Cannizzaro, Antone
* Dunnigan, Halsey E. – reelected Vice Mayor by the City Council
Knick, Thomas O. – reelected Mayor by the City Council
Musson, Richard H.
Swift, William
* Vlahos, Sam J.

August 11, 1952
Special Charter Amendment Election provided for creation of six (6) Councilmanic Districts to be as equal as possible in registered voters. Six (6) City Councilmen to be nominated from districts and one (1) to be nominated from the City at large. All to be elected by the electorate At Large. Nominees at large and nominees from
odd-numbered districts to be elected at next General Municipal Election. Nominees from even-numbered districts to be elected at next succeeding General Municipal Election.

Note: All names will be followed by a number in parentheses to designate the Councilmanic District from which that person was nominated. The letters ‘AL’ will designate the At Large position.


November 21, 1952
Ordinance No. 887 New Series established the 1st Councilmanic Districts


April 13, 1954 – 53rd General Municipal Election
Bellini, Joseph O. (2)
* Dunnigan, Halsey E. (3) – reelected Vice Mayor by the City Council
* Kant, Alvin W. (5)
* Knick, Thomas O. (AL) – reelected Mayor by the City Council
* Swift, William (1)
Vlahos, Sam J. (4)
vacancy (6)

Vacancy filled
+ James R. Frazier (6) – April 20, 1954 - filled vacancy caused by Councilmanic Districts


March 26, 1955
Ordinance No. 968 New Series changed Councilmanic District boundaries
because of Foothill Manor and Halcyon area annexations.

Resigned
Joseph O. Bellini (2) – July 11, 1955 - resigned but resolution not accepted

Resignation Declination
Joseph O. Bellini (2) – July 18, 1955 - resignation declined by resolution

Withdrawn Resignation
Joseph O. Bellini (2) – July 25, 1955 - withdrew resignation

Elected
Halsey E. Dunnigan (3) – August 1, 1955 - 43rd Mayor elected by the City
Council
Alvin W. Kant (5) – August 1, 1955 - elected Vice Mayor by the City Council

Resigned
Halsey E. Dunnigan (3) – February 6, 1956

Elected
Alvin W. Kant (5) – February 20, 1956 - 44th Mayor elected by the City Council
Sam J. Vlahos (4) – February 20, 1956 - elected Vice Mayor by the City Council
1 vacancy existing (3)


April 10, 1956 – 54th General Municipal Election
* Bellini, Joseph O. (2)
* Frazier, James R. (6)
* Gill, Valance (4)
Kant, Alvin W. (5)
Knick, Thoms O. (AL) – 45th Mayor elected by the City Council
* Maltester, Jack D. (3) – elected Vice Mayor by the City Council (see CC 1948,
* Swift, William (1) CSB 1954)


October 28, 1957
Ordinance No. 1093 New Series changed Councilmanic District boundaries
because of Washington Manor and Mulford Gardens annexations.


April 8, 1958 – 55th General Municipal Election
Bellini, Joseph O. (6)
Frazier, James R. (4)
Gill, Valance (2) – elected Vice Mayor by City Council
* Kant, Alvin W. (1)
* Maltester, Jack D. (AL) – 46th Mayor elected by the City Council
* Swift, William (5)
* Taylor, Robert J. (3)

Resigned
Joseph O. Bellini (6) – June 9, 1958

Replacement
+ Kenneth G. Cheatham (6) – June 30, 1958 - replaced Bellini (see BZA 1957)


April 12, 1960 – 56th General Municipal Election
* Cheatham, Kenneth G. (6)
* Gill, Valance (2) – reelected Vice Mayor by the City Council
Kant, Alvin W. (1)
Maltester, Jack D. (AL) – reelected Mayor by City Council
* Suerstedt, William F. (4) – (see P/C 1958 and BZA 1958)
Swift, William (5)
Taylor, Robert J. (3)

May 2, 1960
Ordinance No. 1265 New Series established new Councilmanic District boundaries per Charter requirement.


February 16, 1961
Special Charter Amendment Election provided for abolishment of At Large City Councilman position and created position of Mayor to be nominated and elected At Large at the same time as nominees for City Council from odd-numbered Councilmanic Districts.


April 10, 1962 – 57th General Municipal Election
Cheatham, Kenneth G. (6)
Gill, Valance (2) – reelected Vice Mayor by City Council
* Kant, Alvin W. (1)
* Maltester, Jack D. – 1st Mayor elected by electorate
Suerstedt, William F. (4)
* Swift, William (5)
* Taylor, Robert J. (3)


April 14, 1964 – 58th General Municipal Election
* Borre, Louis J. (6) - (see CSB 1955)
Kant, Alvin W. (1)
Maltester, Jack D. – Mayor
* Pomares, Gregory V. (2)
* Suerstedt, William F. (4)
Swift, William (5) – elected Vice Mayor by the City Council
Taylor, Robert J. (3)

Resigned
Louis J. Borre (6) – October 4, 1965 – moved from City

Replacement
+ Mario J. Polvorosa (6) – November 1, 1965 - replaced Borre


January 7, 1966
Ordinance No. 66-3 established new Councilmanic District boundaries per Charter requirement.


April 12, 1966 – 59th General Municipal Election
* Kant, Alvin W. (1) – elected Vice Mayor by the Council
* Maltester, Jack D. – Mayor
* Polvorosa, Mario J. (6)
Pomares, Gregory V. (2)
Suerstedt, William F. (4)
* Swift, William (5)
* Taylor, Robert J. (3)


April 9, 1968 – 60th General Municipal Election
Kant, Alvin W. – reelected Vice Mayor by the City Council
Maltester, Jack D. – Mayor
* Polvorosa, Mario J. (6)
* Pomares, Gregory V. (2)
* Suerstedt, William F. (4)
Swift, William (5)
Taylor, Robert J. (3)

Resigned
Robert J. Taylor (3) – November 4, 1968 - resigned at the request of the City Council

Replacement
+ Joseph F. Gancos (3) – December 2, 1968 - replaced Taylor

Deceased
William Swift (5) – February 6, 1969 - passed away

Replacement
+ LeRoy V. Woods (5) – March 17, 1969 - replaced Swift


April 14, 1970 – 61st General Municipal Election
* Coppa, Joseph J. (3)
* Kant, Alvin W. (1) – reelected Vice Mayor by the City Council
* Maltester, Jack D. – reelected Mayor by electorate
* Nahm, Al (5)
Polvorosa, Mario J. (6)
Pomares, Gregory V. (2)
Suerstedt, William F. (4)


January 10, 1972
Ordinance No 72-1 established new Councilmanic District boundaries per Charter requirement.


April 11, 1972 – 62nd General Municipal Election
Coppa, Joseph J. (3)
* Gill, Valance (2)
Kant, Alvin W. (1) – reelected Vice Mayor by the City Council
Maltester, Jack D. – Mayor
Nahm, Al (5)
* Polvorosa, Mario J. (6)
* Suerstedt, William F. (4)


September 10, 1973
Ordinance No. 73-59 established new Councilmanic District boundaries by population per Supreme Court decision.

Deceased
Alvin W. Kant – December 4, 1973 - passed away

Replacement
+ Myron E. Temple (1) – December 27, 1973 - appointed to replace Kant

Elected
William F. Suerstedt – December 27, 1973 - elected Vice Mayor by City Council


April 9, 1974 – 63rd General Municipal Election
* Coppa, Joseph J. (3)
* Frazier, Faith (1) (see Library 1962)
Gill, Valance (2)
* Maltester, Jack D. – reelected Mayor by electorate
Polvorosa, Mario J. (6)
* Seymon, Gunther (5)
Suerstedt, William F. (4)


April 9, 1974
Charter amendment adopted limiting City Council members to two consecutive terms.

Elected
Mario J. Polvorosa (6) – May 5, 1975 - elected Vice Mayor by the City Council.


April 13, 1976 – 64th General Municipal Election
Coppa, Joseph J. (3)
Frazier, Faith (1)
* Gill, Valance (2)
* Landis, L.N. “Judge” (4)
Maltester, Jack D. – Mayor
Seymon, Gunner (5)
* Soares, Richard D. (6)

Elected
Joseph J. Coppa (3) – April 20, 1976 - elected Vice Mayor by the City Council

Elected
Valance Gill (2) – April 11, 1977 - elected Vice Mayor by the City Council


April 11, 1978 – 65th General Municipal Election
* Frazier, Faith (1)
* Gill, Valance – 47th Mayor – 2nd Mayor elected by electorate
* Klehs, Johan (3)
Landis, L.N. (4)
* Seymon, Gunner (5) – elected Vice Mayor by the City Council
* Soares, Richard D. (6)
Vacancy (2) – [Gill resigned from District 2 seat]

Replacement
+ Donald W. McGue (2) – April 24, 1978 - appointed to replace Gill
(see CSB 1974)

Elected
Faith Frazier (1) – May 7, 1979 - appointed Vice Mayor by the City Council


April 8, 1980 – 66th General Municipal Election
Frazier, Faith (1)
Gill, Valance – Mayor
Klehs, Johan (3)
* Landis, L.N. (4)
* McGue, Donald W. (2)
Seymon, Gunner (5)
* Soares, Richard D. (6)

Elected
L.N. Landis (4) – May 19, 1980 - appointed Vice Mayor by the City Council

Designation
Richard Soares – May 4, 1981 - appointed Vice Mayor

April 13, 1982 – 67th General Municipal Election
* Gill, Valance – reelected Mayor by electorate
* Jardin, William F. “Bill” (5)
* Karp, David (1)
Landis, L.N. “Judge” (4)
McGue, Donald W. “Don” (2)
Soares, Richard D. “Rich” (6)
* Suchman, Edwin J. “Ed” (3)

Designation
Don McGue – May 3, 1982 - appointed Vice Mayor

Designation
Bill Jardin – May 2, 1983 - appointed Vice Mayor


April 10, 1984 – 68th General Municipal Election
Gill, Valance (Mayor)
* Glaze, Robert H. “Bob” (4)
Jardin, William F. “Bill” (5)
Karp, David (1)
* McGue, Donald W. (2)
* Santos, Anthony B. (6)
Suchman, Edwin J. “Ed” (3)

Designation
Dave Karp – May 7, 1984 - appointed Vice Mayor

Designation
Ed Suchman – May 6, 1985 - appointed Vice Mayor


April 8, 1986 – 69th General Municipal Election
* Faria, John E. (1)
Glaze, Robert H. “Bob” (4)
* Jardin, William F. “Bill” (5)
* Karp, David S. “Dave” – Mayor
McGue, Donald W. “Don” (2)
Santos, Anthony B. “Tony” (6)
* Suchman, Edwin J. “Ed” (3)

Elected
Robert H. Glaze (4) – May 5, 1986 - appointed Vice Mayor by the City Council

Elected
Anthony B. Santos (6) – May 4, 1987 - appointed Vice Mayor by the City Council

April 12, 1988 – 70th General Municipal Election
* Faria, John E. – Vice Mayor (1)
Glaze, Robert H. (4)
Jardin, William F. “Bill” (5)
Karp, Dave – Mayor (At Large) (1)
* Perry, Linda (2)
Santos, Anthony B. “Tony” (6)
Suchman, Edwin J. “Ed” (3)

Appointed
John E. Faria – May 2, 1988 - appointed Vice Mayor by the City Council.

Appointed
Linda Perry – May 15, 1989 - appointed Vice Mayor by the City Council.


April 10, 1990 – 71st General Municipal Election
* Corbett, Ellen M. (5)
Faria, John E. (1)
Glaze, Robert H. “Bob” (4)
* Karp, Dave - Mayor (At Large) (1)
Perry, Linda – Vice Mayor (2)
* Polvorosa, Julian P. (3)
Santos, Anthony B. “Tony” (6)

Appointed
Robert H. Glaze – May 7, 1990 - appointed Vice Mayor by the City Council.

Appointed
Robert H. Glaze – May 6, 1991 - appointed Vice Mayor by the City Council.


April 14, 1992 – 72nd General Municipal Election
Corbett, Ellen (5)
Faria, John E. (1)
Karp, Dave – Mayor (At Large) (1)
* Kerr, Howard (4)
* Myers, Kent W. (6)
* Perry, Linda (2)
Polvorosa, Julian P. (3)

Appointed
John Faria (1) – May 4, 1992 - appointed Vice Mayor by the City Council.

Appointed
Julian Polvorosa (3) – May 3, 1993 - appointed Vice Mayor by the City Council.

Deceased
Karp, Dave – May 30, 1993 - passed away.

Appointed
John Faria (1) – June 7, 1993 - appointed Mayor by the City Council through the next election (April 1994).

Appointed
Paul Nahm – June 28, 1993 - appointed to fill vacancy in District 1 (created by the appointment of John Faria to Mayor).


April 12, 1994 – 73rd General Municipal Election
* Corbett, Ellen M. – Mayor (At Large) (5)
* Galvan, Gordon A. (1)
Kerr, Howard (4)
* Loeffler, Garry A. (5)
Myers, Kent W. (6)
Perry, Linda (2)
* Polvorosa, Julian (3)

Appointed
Kent Myers – May 2, 1994 - appointed Vice Mayor by the City Council.

Appointed
Howard Kerr – May 1, 1995 - appointed Vice Mayor by the City Council.


March 26, 1996 – 74th General Municipal Election (first consolidated Election with Alameda County)
Corbett, Ellen M. – Mayor (At Large) (5)
Galvan, Gordon A. (1)
* Glaze, Bob (4)
Loeffler, Garry A. (5)
* Lothrop, Joanne M. (6)
Polvorosa, Julian (3)
* Young, Shelia (2)


June 3, 1997 – Special Municipal Election
Re: Special Tax for Emergency Medical Services – Measure “J”

“An Emergency Medical Services (EMS) tax approved to continue and fund emergency fire dispatch, fire apparatus based paramedics, and other EMS related programs which will support the delivery of emergency medical services requiring basic and advanced life support, in a yearly amount of $9.90 per family/benefit unit, with an annual adjustment based on the Consumer Price Index with total adjustments not to exceed $5.10.”

Approved by electorate.


June 3, 1998 – 75th General Municipal Election
Galvan, Gordon A. (1)
Glaze, Bob (4)
Loeffler, Garry A. (5)
Lothrop, Joanne M. (6)
* Nardine, Glenda (3)
Young, Shelia – Mayor (At Large)

Vacancy
Shelia Young elected Mayor, leaving District 2 seat vacant

Measure “H” – Gun Tax
Provides for a business license fee for firearms dealers based upon gross receipts. Approved by electorate.

Appointed
Gordon A. Galvan (1) – July 27, 1998 - appointed Vice Mayor by the City Council

Appointed
+ Surlene Grant – August 3, 1998 - appointed to fill vacancy in Council District 2 (created by election of Shelia Young to Mayor).

Appointed
Gordon A. Galvan (1) – May 3, 1999 – re-appointed Vice Mayor by the City Council


November 7, 2000 – 76th General Municipal Election
Galvan, Gordon A. (1)
* Glaze, Bob (4)
* Grant, Surlene G. (2)
Loeffler, Garry A. (5)
Nardine, Glenda (3)
* Santos, Anthony B. “Tony” (6)
Young, Shelia – Mayor (At Large)

Measure “F” – Run-Off Elections for City Council and Mayor
Requires the City to conduct run-off elections for the offices of Mayor and Council Member if candidates do not receive 50% plus one of the votes cast for that office. Approved by electorate.

Measure “G” – Repeal of Real Property Transfer Tax.
Not approved by electorate. (Real Property Transfer Tax was not repealed.)

Appointed
Bob Glaze (4) – May 1, 2000 - appointed Vice Mayor by the City Council

Appointed
Bob Glaze (4) – May 7, 2001 – re-appointed Vice Mayor by the City Council

Resigned
Gordon A. Galvan (1) – June 2, 2001 -- resigned from the City Council.

Appointed
Orval Badger (1) – July 23, 2001 -- appointed by City Council to replace Galvan.


March 4, 2002
Ordinance No 2002-03 established new Councilmanic District boundaries per Charter requirement.

Appointed
Bob Glaze (4) – May 6, 2002 – re-appointed Vice Mayor by the City Council.


November 5, 2002 – 77th General Municipal Election
* Badger, Orval “OB” (1)
Glaze, Bob (4)
Grant, Surlene G. (2)
* Stephens, Bill (5)
Santos, Anthony B. “Tony” (6)
* Nardine, Glenda (3)
* Young, Shelia – Mayor (At Large)

Appointed
Bob Glaze (4) – May 5, 2003 – re-appointed Vice Mayor by the City Council.

Appointed
Orval “OB” Badger (1) – May 17, 2004 – appointed Vice Mayor by the City Council.

November 2, 2004 – 78th General Municipal Election
Badger, Orval “OB” (1)
* Grant, Surlene G. (2)
Nardine, Glenda (3)
Stephens, Bill (5)
* Santos, Anthony B. “Tony” (6)
Young, Shelia – Mayor (At Large)

No candidate for the District 4 City Council seat received 50%+1 of the votes for that office as required by the Charter. A run-off election was scheduled between the two candidates with the highest number of votes for the District 4 Council race in the General Election.

February 8, 2005 – Special Run-off Election
Badger, Orval “OB” (1)
Grant, Surlene G. (2)
Nardine, Glenda (3)
*Joyce Rutledge Starosciak (4)
Stephens, Bill (5)
Santos, Anthony B. “Tony” (6)
Young, Shelia – Mayor (At Large)

Appointed
Orval “OB” Badger (1) – May 2, 2005 – re-appointed Vice Mayor by the City Council.

Appointed
Surlene G. Grant (2) – May 1, 2006 – appointed Vice Mayor by the City Council.

June 6, 206 - Primary election
Michael Gregory (1) elected to City Council
Bill Stephens (5) re-elected to City Council

November 7, 2006 - 79th General Municipal Election
* Gregory, Michael (1)
Grant, Surlene G. (2)
* Souza, Diana (3)
Starosciak, Joyce (4)
* Stephens, Bill (5)
* Santos, Anthony B. “Tony” – Mayor (At Large)

Posted by Mike Katz-Lacabe at November 15, 2006 12:55 PM | TrackBack
Comments
Post a comment









Remember personal info?